Rok
Z Wikina
1. Doba, za kterou oběhne Země jednou kolem Slunce. Z hlediska pozemského (geocentrického) doba, za kterou Slunce oběhne jednou po ekliptice nebeskou sféru. To je tzv. sluneční rok.
Podle výchozího (a konečného) bodu, k němuž je oběh vztažen, rozeznáváme: anomalistický rok, Besselův rok, hvězdný rok, tropický rok. V praktickém životě užíváme občanský rok a kalendářní rok. Podle druhu kalendáře rozeznáváme juliánský rok a gregoriánský rok.
Stanovit přesně trvání slunečního roku pomocí pozorování není snadné. Je třeba mnoho let pozorování, aby bylo určeno s dostatečnou přesností. Je totiž náročné stanovit přesně počáteční a konečný bod roku (např. jarní bod). Naopak, pozorování měsíčních fází je velmi snadné a rychlé. Zvláště vhodné je určení okamžiku, kdy lze poprvé spatřit srpek nového měsíce. Proto byly prvé kalendáře založeny na lunárním roku, který trval 12 lunací. Lunární rok (354 dny) je tedy o 11 dnů kratší než přírodní cyklus. V některých zemích proto užívají lunisolární rok, který vedle střídání ročních dob počítá i se střídáním měsíčních fází (lunací).
2. Mnohem delší než sluneční rok je galaktický rok a platonský rok.
Obsah |
Odkazy
Reference
Související témata
- Anomalistický rok
- Besselův rok
- Galaktický rok
- Gregoriánský rok
- Hvězdný rok
- Juliánský rok
- Kalendářní rok
- Lunární rok
- Lunisolární rok
- Občanský rok
- Platonský rok
- Sluneční rok = tento článek (viz úvod)
- Školní rok
- Tropický rok